1.4 milyar bulunamazsa Turkcell…

Turkcell`in sahibi Mehmet Karamehmet, önümüzdeki aya kadar 1.4 milyar dolar bulamazsa Türkiye`nin en büyük cep telefonu grubundaki kontrolünü kaybedecek.

British Virgin Island mahkemesi, aralık ayında verdiği kararda, Çukurova`nın 90 gün içerisinde mahkemeye 1.4 milyar dolar ödemesini, aksi takdirde en azından karara itiraz süreci boyunca şirket üzerindeki kontrolünü kaybedeceği yönünde bir karara varmıştı.

Karar, 12 milyar dolar değerindeki şirketin kontrolünü ele geçirmek için Türkiye`nin en zengin adamı Mehmet Karamehmet ile Rusya`nın Alfa Grubu ile İskandinav Telia Sonera arasında uzun bir süreden beri devam eden hukuk mücadelesi sonucunda alındı.

Karamenhmet, Financial Times gazetesine yaptığı açıklamada kendine ait olan ve Turkcell`in çoğunluk hissesini elinde bulunduran Çukurova Grubu`nun mahkeme kararına itirazda bulunduğunu söyledi.

Geçtiğimiz temmuz ayındaki mahkeme, Çukurova`nın, Alfa`ya olan 1.4 milyarlık borcunu iki grup arasındaki anlaşma şartlarında belirtildiği gibi ödeyemediği gerekçesiyle, Alfa`nın teminat olarak Çukurova`nın elindeki hisselere el koyma hakkı doğduğu yönünde bir karara varmıştı.

Bu da Çukurova`nın, Turkcellandnbsp; üzerindeki kontrolünü kaybetmesi anlamına gelecekti.

Ancak aralık ayında bir başka mahkeme, daha önceki kararın yürütmeye sokulmasını durdurmuş, Çukurova`nın karara itiraz etmesi için elinde yeterli nedeni bulunduğu gerekçesiyle yasal süreç tamamlanana dek haklarının korunmasına karar vermişti.

Çukurova`nın Turkcell üzerinde kontrolünü kaybetmemek için bu ayın sonuna dek mahkemeye 1.4 milyar dolar ödemesi gerekiyor.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Altın Kapalıçarşı’da Yükseldi

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarında işlem gören gösterge kağıdı 4 Aralık 2013 vadeli...

Kapat