1.1 Litre Araca Hafif Ticari Araç ÖTV’si Uygulansın

Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, “Türkiye’de 1.1  litre ve daha küçük motora sahip araçların ÖTV’si yüzde 15 olan hafif  ticari araçlarla eşitlensin, çok kısa sürede 3 milyar dolar yatırımla  en az 300 bin ek otomobil üretilir” dedi. Kibar, böyle bir destekle  ortağı Hyundai’yi daha rahat ikna edip, küçük araçlarda üretim merkezi  olabileceklerini belirtti.     
 

Hürriyet Gazetesinin haberine göre, Hyundai Assan Yönetim Kurulu  Başkanı Ali Kibar, ithal araç ve akaryakıt tüketimiyle giderek büyüyen  cari açığı azaltacak formül önerdi. Hükümetin aynı hafif ticari araca  verdiği destek gibi 1.1 litre ve daha küçük motor hacmine sahip  araçların ÖTV’sini yüzde 37’den 15’e çekmesi gerektiğini belirten  Kibar, “Bu eşitlik sağlanırsa Türkiye’ye çok hızlı bir şekilde en az  2-3 milyar dolarlık yatırımla 300 bin ek otomobil üretimi gelir” dedi.  Kibar, küçük motorlara destekle yakıt tüketiminin ciddi şekilde  azalacağını, 1.3, 1.4 ve 1.6 litrelik araçların Avrupa’dan ithalatının  azalacağını söyledi.     
  

Kibar, Türkiye’de yerli üretici olmalarına rağmen  cezalandırıldıklarını savunarak şöyle konuştu: “Hyundai, Toyota ve  Honda gibi dev markalar Türkiye’de yerli üretici olmasına rağmen yüzde  10’luk ek gümrük vergisiyle adeta cezalandırılıyor. Bu yüzden  rakiplerimiz gibi gereken büyümeyi bir türlü yapamıyoruz. Bizden  yatırımları artırmamızı istiyorlar ama bırakın desteği bir de ek vergi  alıyorlar. Yerli üreticiye destek olunmazsa başka model gelmez. 20  yıldır yüzde 10’luk ek verginin faturasını biz ödüyoruz.  Rakiplerimizle üretim maliyetlerimiz yüzde 10’la da sınırlı kalmıyor.  Bu fark yüzde 14-15’e çıkıyor. 20 bin dolarlık bir araçta bu 3 bin  dolarlık bir fark anlamına geliyor.”     
 

“Bize hem yatırıma gel diyorlar ama desteği hafif ticari araçlara  veriyorlar” diyen Kibar, şunları dile getirdi: “Hafif ticari araçların  ÖTV’sinin yüzde 10’dan 15’e çıkartılması bence yeterli değil. Çünkü  hükümet bu noktada sadece yerli üretimi desteklemiyor, yurtdışından  ticari araç ithalatının da artmasını sağlıyor. Hükümet, hafif ticari  araç üreticilerinin cebine ciddi kaynak koyuyor. 10 bin dolarlık bir  hafif ticari araçın vergisi ÖTV+KDV 1800 dolar civarında. Aynı motora  sahip küçük ve orta sınıftaki bir aracın ÖTV+KDV’si ise 4 bin dolar.  1.9 litrelik bir aracın ÖTV+KDV’si ise 9 bin doları geçiyor. Yani  hükümet hafif ticari araç üreticisi veya ithalatçısının cebine en az  araç başına 2 bin 200 dolar koyuyor. Bu 1.9 litrelik araçla  kıyaslandığında 7 bin doları geçiyor. Benim de cebime bu kadar kaynak  koysalar bende Türkiye’deki yatırımı artırırım. Bazı firmalar 1 milyar  dolarlık yeni yatırım yapacağını açıklıyor. Ben böyle bir destekle 2-3  milyar dolarlık yatırım yaparım.”     

 
HÜKÜMETİN destek vermesi halinde, Koreli ortaklarını daha rahat  ikna edebileceklerini söyleyen Ali Kibar, böyle bir destekle ortaklarının bu tip küçük bir motoru geliştirip, Türkiye’yi bu konuda  üretim merkezi bile yapabileceklerini belirtti. Kibar, “Biz böyle bir  destek olmadığı gibi bir de yüzde 10 ek gümrük vergisiyle  cezalan-dırılıyoruz.” dedi.     
 

AVRUPA’nın bir çok büyük kentinin küçük araçlarla dolu olduğunu  vurgulayan Ali Kibar şunları söyledi: “Bizde eşiği aşağıda tutup ekonomik ürünleri hedeflemeliyiz. Böyle olunca hem ithalat azaltır hem  de akaryakıt tüketimini düşürürüz.  Bugün 1.3 litre ve 1.6 litrelik  iki motor arasında 20 bin kilometrede benzin tasarrufu yıllık 1827  lirayı buluyor. Motor hacmi 1.1 litreye düştüğünde ise bu fark artar. ”     
 

Büyük yatırımda sona gelindi, ihracat 3 kat artıp 2.8 milyar  dolara yükselecek     
 

HYUNDAI Assan Genel Müdürü Ümit Karaarslan, kapasitelerini 200 bin  adede çıkaracak yatırım için sona gelindiğini belirterek, “Gelecek yan  sanayi yatırımları ile birlikte 2.8 milyar dolarlık ihracat ve katma  değer yaratacağız. İhracatımızı 3 kat artıracak büyük Hyundai projesi  için hazırlıklar son aşamada. Serbest Ticaret Anlaşması ve diğer  teşvikler konusunda görüşmeler sürüyor. Türk otomotiv sanayi içinde  çok önemli olacak bu projemiz için müjdeli haberi ilgili  bakanlarımızın Hyundai üst yönetimi ile birlikte vermesini bekliyoruz”  dedi.     
 

Karaarslan, Hyundai Motor Company’de geçen ay yapılan değişiklikle  başkan olan S.T. Kim’in başından beri Türkiye projesinin içinde olduğunu belirtti. Kararslan, “Yeni başkan ülkemiz pazarı ve  Türkiye’nin stratejık gücü hakkında bilgi sahibi. Hyundai nin  Türkiyedeki varlığını arttırarak büyütme konusunda yüksek motivasyonlu  isteğini sürdürüyor” dedi.     
 

Avrupa Birliği ile Güney Kore arasında devreye giren Serbet  Ticaret Antlaşması’nın (STA) Türkiye için henüz geçerlilik  kazanmadığını hatırlatan Karaarslan, şunları söyledi: “Son dönemde iki  ülke arasında yapılan görüşmeler olumlu yolda ilerliyor. G-20  zirvesinde Başbakan Tayyip Erdoğan, Güney Kore Başbakanı Lee’yi  ülkemize davet etmişti. İkili görüşmeler sonucunda beklentimiz 2011  yılının sonuna kadar onaylanması.”     
 

Karaarslan,  2011 yılında toplam pazar tahminlerinin 820-840 bin  adet olduğunu belirterek, “2012 yılı bunun altında olur. Global Insights Turkiye’nin 2012 toplam pazar tahmini 760-780 bin adet. 2011  yılı, 2012 talebini yüzde 5-10 oranında öne çekti” dedi.   
 

BÜYÜK Hyundai projesi İzmit fabrikasının kapasitesinin 400 milyon  Euro yatırımla 200 bin adedin üstüne çıkıp, i20’den sonra yine küçük  sınıfta yer alan yeni i10’u üretmeyi kapsıyor.  Hyundai Avrupa Başkan  Yardımcısı Allan Rushforth, Türkiye’de üretilecek yeni modelin çok  büyük ihtimalle i10 olacağını belirtmişti.   

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İMKB’nin Özelleştirilmesi Gündeme Gelecek

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanı Hüseyin Erkan, Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı. Önemli açıklamalarda bulunan Hüseyin Erkan, Türkiye’nin küresel krizlerde ayrışmasının...

Kapat