”Biz ‘Atlas’ Değiliz”

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu,   ”ülkesinin bugünkü durumunu geçmişle kıyasladığında acı çektiğini, üzüldüğünü ve öfkelendiğini, ancak mücadeleden vazgeçmediğini” söyledi.          
 

Papandreu, Yunanistan’da yayımlanan haftalık ”To Proto Thema”   gazetesine verdiği demeçte, ülkesinin çektiği ekonomik sıkıntıdan bahsetti.          
 

Ülkenin geleceğinin belirsizliğini hala koruduğunu vurgulayan Papandreu,   ”Bugün herkese hemen bir çözüm ve daha iyi bir yaşam garantisi vermeyi çok   isterdim. Bunu yapabilsem dünyanın en mutlu insanı olacağım, ancak yapamıyorum.   Ve her Yunanlıya tüm samimiyetimle bu gerçeği söylemek benim görevim” dedi.          
   

Bugünkü Yunanistan’ı 2004 yıllarındaki Yunanistan ile karşılaştırdığında   acı çektiğini, üzüldüğünü ve öfkelendiğini, ancak her şeye rağmen mücadeleden   vazgeçmediğini belirten Papandreu, mali krizle mücadelede, Yunanistan’ı iflastan   kurtarmak için ”başkalarının günahlarını omuzuna aldığını” ifade etti.          

Papandreu, ”Biz Yunanlılar, hepimiz birlikte çok acı bir dönem   yaşıyoruz. Geçen aylar içerisinde daha önce hiç bir başbakanın görmediği   tahriklerle karşı karşıya kaldım. Hiç kimsenin bu çeşit ikilemler karşısında ve   tarihi boyutlarda kararlar alma durumunda kalmasını dilemem. Ancak, herşeyi   bırakıp mücadeleden kaçmak bir an bile aklımdan geçmedi” diye konuştu.          
 

”Memorandumun uygulanmasında beklenen başarının sağlanmamasıyla” ilgili   bir soru üzerine Papandreu, bunda ”AB içinde alınan yanlış kararların ve   muhalefetin tutumunun etkili olduğunu” belirtti.          
 

Papandreu, ”Tüm bunlar, halkın büyük çoğunluğunda çabaların boşuna   olduğu inancını oluşturarak, bir güvensizlik yarattı. Oysa, programın daha   yarısına bile gelmedik. Ancak, ana muhalefet Yeni Demokrasi Partisi, yakın   tarihimizde en zor dönemin yönetimini bize bıraktı ve maçı tribünden seyrederek   eleştiri yapmayı seçti” ifadelerini kullandı.                    

 
-”Biz ‘Atlas’ değiliz”-                    
 

Yunanistan’ın ve Avro Bölgesi’nin bugün karşı karşıya bulunduğu mali   sorununun daha önce görülmemiş bir olay olduğunu vurgulayan Papandreu,   Yunanistan’ın bu konuda üstüne düşen sorumluluğu aldığını, ancak Avrupa’nın da   kendi içinde çözmesi gereken sorunları bulunduğunu bildirdi.          

Papandreu, şunları kaydetti: ”Birçok kez tehlikeye girmiş olmamıza rağmen, hepimizin çabalarıyla   uçuruma yuvarlanmamayı başardık. Şimdi daha kalıcı bir çözüm için mücadele   ediyoruz. Ama bu kesinlikle her şey toz pembe olacak anlamına gelmez.

  
Sorumluluklarımızı üstlendik. Ancak biz, tüm Avrupa’nın sorunlarını omuzlarına   yüklenebilecek ‘Atlas’ değiliz. Ülkemizin geleceği doğrudan Avrupa’nın ve Avro   Bölgesi’nin kaderiyle bağlantılıdır. Avrupa, eğer sorunlarını çözemezse, bunun   sonuçları Avrupa’da hepimiz için tahmin edilemez boyutlarda olacaktır.”          
 

Yunanistan’a verilecek yardım dilimiyle ilgili kararın alınacağı Avrupa   Birliği Maliye Bakanları Toplantısı’ndan (ECOFIN) Atina’nın beklentilerinin neler   olduğuna ilişkin soruya Papandreu, şu yanıtı verdi:          
 

”Bu konudaki hedef Yunanistan’ın geleceğiyle ilgili belirsizliği sona   erdirmek. AB zirvesinde tüm çabalarımızın hedefi ülkenin çıkarlarını ve ülkenin   iflas etmesi durumunda gerçek bir felaket yaşayacak olan vatandaşların ezici   çoğunluğunun çıkarını korumak. Sihirli çözümler vaat etmiyoruz. Mücadelemizdeki   hedef, ülkenin geleceğiyle ilgili belirsizliğin sona erdirilmesidir. Geçmişle   ilgili hesapları ayarladık. Yeni bir başlangıç yapıyoruz. Herkes bilsin ki, ülke   tehlikede değil.”          

  
Kathimeri gazetesinin bugünkü sayısında yayımlanan makalesinde de   Papandreu, ülkenin değişikliklere ihtiyacı bulunduğunu vurgulayarak, ”Bunları   bugün biz yapmazsak, ileride başkaları yapmak zorunda kalacak. Ancak bu arada,   büyük bir fırsat yitirilmiş ve büyük bir milli felaket yaşanmış olacak. Ve biz   buna izin vermeyeceğiz” dedi.    

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Kudret Ayyıldır

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD