“Berlusconi” Tansiyonu Yükseliyor

Avro Bölgesi liderlerinin borç krizine   kapsamlı çözüm arayacakları yarınki zirve öncesinde İtalya’nın Almanya ve   Fransa’yı suçlaması gerginliği arttırdı.          

 
23 Ekim’deki AB zirvesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa   Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’le yarım saat başbaşa görüşen İtalya Başbakanı   Silvio Berlusconi’ye harcamaları kısması konusunda baskı yapılmıştı.          

 

Bugün yayımladığı yazılı bir açıklamayla karşı saldırıya geçen   Berlusconi, özellikle Merkel’i hedef alarak ”Kimse kendi kendini (Avro Bölgesi’nde) komiser olarak atayıp seçilmiş hükümetlerin ve Avrupa halklarının   önünde konuşmasın. Kimse ortaklarına ders veremez” dedi.          
 

İtalya’nın Avro Bölgesi içinde üzerine düşeni yapmakta olduğunu,   borçlarına sadık kaldığını ve birçok ortağından daha yüksek cari fazla verdiğini   belirten Berlusconi kimsenin Avro Bölgesi’nin üçüncü büyük ekonomisinden   endişelenmesi için bir neden bulunmadığını vurguladı.          
 

Gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 120′sine denk gelecek şekilde 1,9   trilyon avroluk kamu borcuna sahip İtalya, bu alanda Yunanistan’ın ardından Avro   Bölgesi’nin borçluluk oranı en yüksek ikinci üyesi olarak öne çıkıyor.          
  

Avro Bölgesi’nin yarınki zirvesinde, zordaki ülkeleri kurtarması için   oluşturulan Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nun kaynakları mevcut 440 milyar   avrodan 1 trilyon avroya yükseltilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda fonun Avro   Bölgesi’nde İtalya ve İspanya gibi zayıf halkaların tahvilleri alacak kamu   fonlarına güvence sunması ya da sermaye piyasalarından borçlanması alternatifleri tartışılıyor.          

 
Almanya’nın borç kriziyle mücadelede Avrupa Merkez Bankası’nın   imkanlarını daha fazla kullanmaktan yana olmaması, Çin başta olmak üzere yüksek   cari fazlaya gelişen ekonomilerin avro cinsinden yatırımlarını artırmalarını daha   da önemli hale getiriyor.          
  

Avro Bölgesi zirvesinde Yunanistan’ın borçları daha sürdürülebilir hale   getirilmeye çalışılacak. Bunun için bankalardan ellerindeki Yunan  tahvillerinin   değerini yüzde 60′a kadar kırpmaları istenecek.          

 

Temmuz ayında Yunan tahvillerini ortalama yüzde 21 kırpmayı kabul eden   bankaların pazarlığa yüzde 40′tan başladıkları ve yüzde 50′ya kadar   çıkabilecekleri belirtiliyor.          
 

Bankaların Yunanistan nedeniyle yazdıkları veya üstlenmeye   hazırlandıkları zararların sermayelerini eritmesi karşısında AB genelinde   planlanan koordineli sermaye enjeksiyonu maliyetinin 100 milyar avroyu bulacağı   hesaplanıyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Asya hisseleri ve euro geriliyor

Asya hisselerinin çoğu değer kaybederken euro ise dolar karşısında 5 günlük kazancını kesti

Kapat