’2013′ün İlk Yarısında Çökeriz’

Dünya ekonomisi 3-4 Kasım’da Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenecek G-20 Zirvesi’ne odaklanırken Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nden (OECD) küresel ekonomiye yönelik önemli uyarılar geldi. Örgüt raporunda başta G-20 ülkeleri olmak üzere dünyanın kalkınmış ekonomilerinin büyümeye yönelik acil ortak stratejiler geliştirmesi gerektiğine işaret edildi.

 
Bu konuda başarısız olunması halinde küresel ekonominin 2007-2009 döneminden daha ağır koşullarla karşı karşıya kalacağı uyarısında bulunulan raporda, “Finansal koşulların (2007-2009) küresel kriz sırasında gözlemlenen şiddette bozulması, önde gelen bazı OECD ekonomilerinin GSYH seviyelerinde 2013′ün ilk yarısı itibarıyla yüzde 5′e kadar düşüşe neden olabilir” ifadelerine yer verildi.

 
ECB FAİZ ARTIRSIN’

 
Örgütten yapılan açıklamada özellikle Euro Bölgesi ülkelerinin son durumuna işaret edilerek durgunluk içerisine giren Bölge ekonomilerinin yeniden canlanması için AB Merkez Bankası’na (ECB) önemli görevler düştüğü duyuruldu.

 
OECD ekonomistlerince ECB’nin zaman kaybetmeden faiz indirimlerine başlaması gerektiği vurgulanarak ancak reform destekli bu adımların atılması halinde ekonominin yeniden canlanabileceği vurgulandı. OECD daha önce duyurduğu büyüme rakamlarını da aşağı yönlü olarak revize etti. Buna göre G-20 ülkeleri için 2011 yılında yüzde 3.9, 2012 yılında yüzde 3.8 oranında ekonomik büyüme tahmininde bulundu. Rapora göre, G-20 ülkelerinin ekonomilerinde 2013 yılında yüzde 4.6 oranında büyüme öngörülüyor. OECD tahminlerine göre, ABD için 2011′de yüzde 1.7, 2012′de yüzde 1.8, 2013′de yüzde 2.5 oranında büyüme tahmin edilirken, Japonya’daki ekonomik büyüme bu yıl yüzde 0.5 oranında gerçekleşecek.
 

“DÜNYADA İSTİHDAM 5 YIL DAHA DÜZELMEZ”

 
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) verilerine göre global istihdam piyasası en azından gelecek 5 yıl için kriz öncesi seviyesine dönemeyecek. ILO daha önce yaptığı açıklamada bu süreyi 4 yıl olarak tahmin etmişti. ILO verilerine göre global olarak 200 milyon insan işsiz ve gelişmiş ekonomilerin üçte ikisi ile gelişmekte olan ekonomilerin yarısında istihdam büyümesi yavaşlamış durumda. 2008 krizi öncesi seviyelere dönülmesi için gelecek 2 yılda 80 milyon yeni istihdam yaratılması gerekli. Ekonominin yavaşladığı 118 ülkenin 45’inde sosyal patlamaların yaşanmasından korkuluyor.

 
“NEGATİF BÜYÜME OLUR” 
 

OECD, Euro Bölgesi ekonomisini 2012′de sert bir yavaşlamanın, bazı ülkeleri ise negatif büyümenin beklediğini belirterek, kamu maliyesinde bozulan güvenin yeniden sağlanamaması halinde bunun gelişmiş ülkelerde önemli boyutta bir küçülmeyi tetikleyebileceğini açıkladı. Yayımlanan raporda, mayısta yüzde 2 olarak açıkladığı Euro Bölgesi 2012 büyüme tahminini yüzde 0.3′e düşürdü. OECD, ABD ekonomisi için büyüme tahminini de yüzde 3.1′den yüzde 1.8′e indirdi.   (Habertütk)

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 1 Kasım 2011 Akşam Analizi

EUR/USD ANALİZ Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Almanya Başbakanı Angela Merkel'i arayarak, Yunanistan'ın Avrupa Birliği (AB) ile varılan yardım anlaşmasını referanduma...

Kapat